Kodi zonal 02226 (+492226)Kodi zonal 02226 (+492226, Gjermania)


Prefiksi 02226 është kodi i zonës për Rheinbach. Dhe Rheinbach ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rheinbach, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rheinbach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2226. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2226 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rheinbach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2226.