Kodi zonal 02043 / +492043Kodi zonal:02043     (+492043)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gladbeck

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal 02043 / +492043 (Gjermania)


Prefiksi 02043 është kodi i zonës për Gladbeck. Dhe Gladbeck ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Gladbeck, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gladbeck, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +492043.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +492043 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gladbeck për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00492043.
Llogaritësi I numrit të telefonit