Kodi zonal 020 (+38220 / 0038220 / 01138220) (hyrja telefonike)Kodi zonal 020 / +38220 / 0038220 / 01138220, Mali i Zi (hyrja telefonike)


Prefiksi 020 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Podgorica, Danilovgrad, Kolašin. Dhe Podgorica, Danilovgrad, Kolašin ndodhet në Mali i Zi. Nëse ndodheni jashtë Mali i Zi dhe dëshironi të telefononi një person në Podgorica, Danilovgrad, Kolašin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali i Zi është +382 (00382), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Podgorica, Danilovgrad, Kolašin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +382 20. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +382 20 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Podgorica, Danilovgrad, Kolašin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00382 20.