Kodi zonal 01984 (+441984 / 00441984 / 011441984) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01984 / +441984 / 00441984 / 011441984, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01984 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Watchet (Williton). Dhe Watchet (Williton) ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Watchet (Williton), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Watchet (Williton), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1984. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1984 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Watchet (Williton) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1984.