Kodi zonal 01975 (+441975 / 00441975 / 011441975) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01975 / +441975 / 00441975 / 011441975, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01975 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Alford (Aberdeen) and Strathdon. Dhe Alford (Aberdeen) and Strathdon ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Alford (Aberdeen) and Strathdon, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Alford (Aberdeen) and Strathdon, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1975. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1975 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Alford (Aberdeen) and Strathdon për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1975.