Kodi zonal 013 (+96613 / 0096613 / 01196613) (hyrja telefonike)Kodi zonal 013 / +96613 / 0096613 / 01196613, Arabia Saudite (hyrja telefonike)


Prefiksi 013 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dammam, Khobar, Qatif, Jubail, Dhahran, Hafar Al-Batin. Dhe Dammam, Khobar, Qatif, Jubail, Dhahran, Hafar Al-Batin ndodhet në Arabia Saudite. Nëse ndodheni jashtë Arabia Saudite dhe dëshironi të telefononi një person në Dammam, Khobar, Qatif, Jubail, Dhahran, Hafar Al-Batin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Arabia Saudite është +966 (00966), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dammam, Khobar, Qatif, Jubail, Dhahran, Hafar Al-Batin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +966 13. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +966 13 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dammam, Khobar, Qatif, Jubail, Dhahran, Hafar Al-Batin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00966 13.