Kodi zonal 01 (+2431 / 002431 / 0112431) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:01     (+2431)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Kinshasa

Shteti:

Republika Demokratike e Kongos

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 01 / +2431 / 002431 / 0112431, Republika Demokratike e Kongos (hyrja telefonike)


Prefiksi 01 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kinshasa. Dhe Kinshasa ndodhet në Republika Demokratike e Kongos. Nëse ndodheni jashtë Republika Demokratike e Kongos dhe dëshironi të telefononi një person në Kinshasa, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Republika Demokratike e Kongos është +243 (00243), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kinshasa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +243 1. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +243 1 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kinshasa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00243 1.